اداره ارتباطات و ناوبری فرودگاه بين المللي یزد اداره ارتباطات و ناوبری فرودگاه بين المللي یزد

اداره ارتباطات و ناوبري فرودگاه بين المللي يزد

اداره الکترونیک( ارتباطات و ناوبری) فرودگاه شهید صدوقی یزد از واحدهای زیر مجموعه  معاونت عملیات هوانوردی و  اداره کل ارتباطات و ناوبری شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران  بوده و وظیفه نصب و راه اندازی، پشتیبانی و به روز رسانی کلیه سیستمهای موجود در فرودگاه در حوزه CNS را بر عهده دارد.

سیستمهای عملیاتی و فعال در این حوزه شامل تجهیزات ارتباطی ( ommunicationC) ، کمک ناوبری ( avigationN) و نظارتی ( urveillanceS) میباشد.

در بخش ارتباطی کلیه دستگاههای فرستنده و گیرنده ، سامانه ضبط مکالمات، سوئیچینگ و تجهیزات ارتباطی برج مراقبت، سامانه ارتباطی RCAG و ... کمک به سزایی به برقراری ارتباط مطمئن و بدون خطا بین عوامل زمینی و پروازها ایفا میکنند.

در بخش کمک ناوبری فرودگاه یزد مجهز به سیستمهای  VOR ، DME  ، NDB میباشد و در آینده نزدیک نیز سیستم پیشرفته ILS که مراحل اجرایی نصب آن در حال اجراست به بهره برداری خواهد رسید. سیستمهای کمک ناوبری با در اختیار گذاشتن اطلاعات مورد نیاز پرواز مانند زاویه، ارتفاع ، مسافت ، موقعیت دقیق مسیرهای هوایی و باند فرودگاه  نقش زیادی در انجام پروازها و نشست و برخواستهایی بدون خطر و ایمن بر عهده دارند.

سیستمهای X-Ray  و Gateway   موجود در فرودگاه  نیز جزو تجهیزات موجود در بخش نظارتی و ایمنی  بوده و کمک  زیادی به واحدهای امنیتی و ایمنی فرودگاه در چک دقیق بار و مسافر کرده و در نهایت نقش مفیدی در بالا بردن امنیت و ایمنی پرواز دارند.